flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Відбулася презентація концепції оптимізації місцевих загальних судів Закарпатської області

19 серпня 2022, 10:06
 
 

Очільники органів судової влади України, народні депутати України, судді, міжнародні експерти обговорили концепцію впровадження пілотного проєкту з оптимізації місцевих загальних судів Закарпатської області.

Круглий стіл «Оптимізація місцевих загальних судів: пілотний проєкт в Закарпатській області» організований Проєктом ЄС «Право-Justice».

Під час заходу Вищу раду правосуддя представили члени ВРП Віталій Саліхов, Роман Маселко та Інна Плахтій.

Над розробленням концепції оптимізації мережі місцевих загальних судів, що здійснюється у  зв’язку з утворенням та ліквідацією районів відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-IX та яка б не зашкодила забезпеченню права на справедливий судовий розгляд, працювало широке коло експертів: народні депутати України, представники Ради суддів України, Державної судової адміністрації України, Верховного Суду, Вищої ради правосуддя, голови апеляційних судів тощо.

У лютому 2021 року Комітет Верховної Ради України утворив робочу групу з підготовки законопроєкту про зміну системи місцевих судів на території України у зв’язку з утворенням (ліквідацією) районів.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо територіальної юрисдикції місцевих судів на території України до прийняття закону щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв’язку із утворенням (ліквідацією) районів» на один рік подовжено термін здійснення місцевими судами своїх повноважень у межах територіальної юрисдикції, яка діяла до ухвалення Парламентом постанови про утворення та ліквідацію районів, але не пізніше 1 січня 2023 року.  

Суди загальної юрисдикції були розташовані здебільшого в районних центрах. Проте після зміни адміністративно-територіального устрою районними центрами в деяких випадках стали населені пункти, які не були райцентрами та на території яких не було судів. У зв’язку із цим виникла необхідність у створенні судів або їх перенесенні.

Однак через військову агресію росії проти України, активні бойові дії та тимчасову окупацію окремих територій України провести оптимізацію мережі судів відразу на всій території Україні наразі неможливо.

У зв’язку із цим було вирішено провести оптимізацію місцевих загальних судів Закарпатської області, а потім поширювати цей досвід на інші регіони України. Як зазначають експерти Проєкту ЄС «Право-Justice», запровадження пілотних проєктів є корисним інструментом пошуку кращих рішень і виправлення неочевидних помилок під час реалізації будь-якої реформи.

Крім того, оптимізація місцевих загальних судів – частина судової реформи, проведення якої є однією з найважливіших умов на шляху до європейської інтеграції.

Виконувач обов’язків Голови Вищої ради правосуддя Віталій Саліхов наголосив, що, на думку ВРП, для судової гілки влади надзвичайно важливим є проведення судової реформи саме в аспекті оптимізації місцевих загальних судів.

«Оптимізація дасть можливість вирішити питання щодо обсягу фінансування судів, рівномірного навантаження суддів, дотримання вимог процесуального законодавства та загалом раціонального розподілу фінансових і людських ресурсів», – зазначив член ВРП Віталій Саліхов.

«Важливо, щоб реформування відбувалося відповідно до вимог Конституції України та законів. Нагадаю, що будь-яка реорганізація, ліквідація судів відбувається згідно з висновками Вищої ради правосуддя. Тому вся суддівська спільнота зацікавлена у відновленні діяльності Ради в повному складі», – сказав виконувач обов’язків Голови Ради.

Віталій Саліхов також звернув увагу європейських колег на надзвичайно жорсткі умови, у яких українським суддям доводиться працювати та здійснювати реформування. Він розповів, що до ВРП сьогодні надійшов лист із Київського апеляційного суду, в якому зазначено, що суддям повідомили про замінування приміщення суду та погрожували розправою за проукраїнську позицію.

«Багато міжнародних партнерів дивуються, що попри війну в Україні здійснюється правосуддя. Однак ми не лише здійснюємо правосуддя, а й будуємо нову судову систему», – наголосив Віталій Саліхов.

Зазначимо, що наразі у Закарпатській області функціонує 13 місцевих загальних судів, у яких працюють 99 суддів та 452 працівники апаратів судів.

Постановою Верховної Ради України № 807-IX у Закарпатській області передбачено утворення шести районів – Берегівського, Мукачівського, Рахівського, Тячівського, Ужгородського та Хустського.

Концепцією пілотного проєкту пропонується оптимізація за  принципом «один район – один суд» за умови об’єднання судів Тячівського і Рахівського районів через меншу кількість населення ніж в інших районах, тобто передбачається утворення п’яти судів:

Берегівський окружний суд;

Мукачівський окружний суд;

Тячівський окружний суд;

Ужгородський окружний суд;

Хустський окружний суд.

Загальна штатна чисельність суддів відповідно до такого розподілу згідно з проєктом має становити 107 посад.

В обговоренні взяли участь голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Денис Маслов, Голова Верховного Суду Всеволод Князєв, Голова Ради суддів України Богдан Моніч, Голова Державної судової адміністрації України Олексій Сальніков, т. в. о. Голови Служби судової охорони Олег Білецький, головна міжнародна експертка з питань судової реформи Проєкту ЄС «Право-Justice» Анна Адамська-Галлант, міжнародна експертка Проєкту ЄС «Право-Justice» Реда Мольєне, народний депутат України, голова робочої групи Комітету Верховної Ради України з питань правової політики з підготовки законопроєкту про зміну системи місцевих судів на території України у зв’язку з утворенням (ліквідацією) районів Павло Павліш, голова Закарпатського апеляційного суду Ганна Фазикош, начальник Територіального управління Державної судової адміністрації України в Закарпатській області Олександр Кошинський.

Вища рада правосуддя